درحال بارگزاری
مشاهده مطلبفروش نقدی محصولات ام وی ام
مشاهده مطلبفروش نقدی محصولات فونیکس
سیستم ورود بدون تیگو ۸ پرو

تکنولوژی PEPS: ارتقاء رفاه و امنیت خودرو در محصولات فونیکس

در سال‌های قبل، باز کردن درب و روشن کردن خودرو، از طریق یک کلید انجام می‌شد و تا چند دهه این روند تغییر نکرده بود. پس از نوبت به قفل مرکزی خودرو رسید و دورانی که سوئیچ خودرو نقش ریموت را هم داشت. در این بین مدتی هم کلید‌های کاری (مانند آنچه در رنو مگان می‌بینیم) رواج داشت و پس از آن دوران سیستم‌های ورود و استارت بدون کلید یا Keyless رسید. در این مطلب قصد داریم این فناوری را در محصولات فونیکس مرور کنیم.

 

استفاده از کلید فیزیکی برای گشودن درب‌ها و روشن کردن خودرو، مسائل مربوط به خود را داشت. گر چه توسعه فناوری و پیدایش ریموت – به‌ویژه از منظر تجهیز وسایل نقلیه به دزدگیر – بخشی از مشکلات رفاهی و امنیتی را تا حدی تقلیل داد، اما راهکار نهایی نبود. از منظر امنیتی، امکان نفوذ به خودرو و از کار انداختن دزدگیر، برای سارقان وجود داشت و از منظر رفاهی نیز، امکان روشن کردن خودرو و سیستم تهویه مطبوع آن، بدون نشستن در داخل خودرو، فراهم نبود.

 

فروش نقدی محصولات مدیران خودرو و فونیکس

فروش نقدی محصولات مدیران خودرو و فونیکس در آسیا خودرو || تماس بگیرید

تماس مستقیم

 

فناوری هوشمند ورود به خودرو بدون سویچ و استارت زدن با دکمه (PEPS)

به لحاظ امنیت، سیستم‌های ریموت و دزدگیر که کماکان در بازار خودرو ما رایج هستند، گر چه با سطوح متفاوت، اما هرگز به سد قابل اعتماد و سیستم ضد سرقت مطمئن تبدیل نشدند. کماکان این دغدغه برای صاحبان خودرو وجود دارد و در صورتی که وسیله نقلیه خود را در محل غیرمطمئنی پارک کرده باشند، نگرانی از این منظر، امری طبیعی و معقول است. اما فناوری PEPS با کدنگاری‌های پیشرفته به صورتی عمل می‌کند که امکان باز شدن درب‌ها بدون استفاده از ریموت منحصر به فرد، به امری محال تبدیل شود.

همچنین بخوانید :  مزایا و معایب گیربکس CVT

 

این فناوری (Passive Entry Passive Start) یک سیستم ارتباطی بی‌سیم امن است که به راننده امکان می‌دهد بدون استفاده از کلید به ماشین خود (باز کردن قفل و روشن کردن موتور) دسترسی داشته باشد. این سیستم از سیگنال‌های فرکانس رادیویی (RF) برای احراز هویت صاحب خودرو استفاده می‌کند. سیستم PEPS از سیگنال‌های فرکانس پایین (معمولاً ۱۲۵ کیلوهرتز یا ۱۳۴ کیلوهرتز) و فرکانس فوق‌العاده بالایUHF (معمولاً زیر ۱ گیگاهرتز) برای تبادل کدهای دسترسی کلید منحصر به فرد بین ریموت و خودرو استفاده می‌کند.. هنگامی‌که کدهای رد و بدل شده با مقادیر مورد انتظار مطابقت داشته باشند و ریموت در مجاورت خودرو قرار بگیرد، خودرو اجازه دسترسی را صادر می‌کند. این سیستم همچنین با اندازه‌گیری فاصله بین خودرو و ریموت، مشخص می‌کند که ریموت داخل خودرو است یا خارج از آن. از این اطلاعات می‌توان برای ایجاد انواع مختلف دسترسی استفاده کرد. به‌عنوان مثال، اگر ریموت خارج از خودرو باشد، فقط دسترسی ورود داده می‌شود اما عملکرد استارت کار نمی‌کند.

 

به لحاظ رفاهی نیز، گرمای آزارنده در فصل تابستان و سوز و زمستان، عاملی است که سرنشینان همواره از بدو ورود به خودرو تا زمان تاثیر عملکرد سیستم تهویه، ناگزیر به تحمل آن بوده‌اند. اما سیستم PEPS این امکان را به راننده می‌دهد که از فاصله ۳۰ متری، ضمن روشن و گرم کردن موتور، سیستم تهویه مطبوع را بر اساس آخرین تنظیمات آن روشن کند تا سرنشینان هنگام ورود به خودرو، از دمای مطلوب خود لذت ببرند.

 

فونیکس و سیستم PEPS

  • در خودروهای فونیکس، با قرار گرفتن به همراه ریموت در فاصله ۱.۲ متری خودرو، قفل آن به همراه آینه‌های جانبی به‌طور خودکار باز می‌شود و بافاصله گرفتن به‌اندازه ۱.۵ متر از خودرو، به‌طور خودکار قفل و آینه‌ها بسته خواهند شد.
  • با فشردن کلید قفل روی ریموت به مدت چند ثانیه، شیشه‌ها به‌صورت هم‌زمان بالا می‌روند.
  • همچنین با همراه داشتن ریموت می‌توان از فاصله سی متری، موتور و سیستم تهویه مطبوع را روشن کرد تا تهویه بر اساس آخرین تنظیمات آن فعال شده و هنگام سوار شدن، دمای آن به سطح مطلوب رسیده باشد.
همچنین بخوانید :  توربو شارژر چیست و چگونه کار می کند؟

 

سیستم PEPS در فناوری روز دنیا، به‌سرعت جایگزین فناوری‌های گذشته می‌شود و در کشور ما نیز محصولات فونیکس، این امکان را در اختیار هم‌وطنان قرار داده‌اند. در آینده نیز فناوری باز کردن و استارت خودرو، به این سمت پیش خواهد رفت که راننده بتواند از تلفن همراه خود به‌عنوان ابزاری برای تایید هویت توسط خودرو، باز یا قفل کردن درب‌ها و استارت زدن استفاده نماید.

 


ثبت نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *