مشاهده مطلبمشاوره فروش
مشاهده مطلبفروش اقساطی محصولات فونیکس

مرسدس بنز و نخستین تست تصادف بین دو شاسی بلند تمام الکتریکی در جهان

مرسدس بنز به تازگی یک تست تصادف بین دو خودرو تمام الکتریکی خود انجام داده است. این برای نخستین بار در جهان است که یک خودروساز این کار را به صورت عمومی انجام می دهد.

مرسدس بنز یک سناریو واقعی را شبیه سازی کرده و دو مدل ئی کیو ای (EQA) و شاسی بلند ئی کیو اس (EQS SUV) در این تست تصادف با هم برخورد کردند.

مرسدس بنز مدعی است که نخستین تست تصادف عمومی بین دو خودرو تمام الکتریکی در جهان را انجام داده است.

همانند اداره ملی ایمنی ترافیک بزرگراه های آمریکا (NHTSA)، یورو انکپ اروپا چندین تست تصادف را برای تعیین ایمنی خودروهایی که قرار است در اروپا تردد کنند، انجام می دهد. این تست ها شامل مواردی مانند برخورد از جلو و بغل برای ارزیابی صدمات احتمالی به مسافران می شود.

تست تصادف رو در روی دو خودرو الکتریکی مرسدس بنز

برای شبیه سازی برخورد با یک خودرو دیگر، یورو انکپ در تست های برخورد از جلو از یک مانع متحرک ۱۴۰۰ کیلوگرمی استفاده می کند. خودرو در حال حرکت و مانع متحرک با سرعت ۵۰ کیلومتر بر ساعت و همپوشانی متوسط با هم برخورد می کنند.

اما مرسدس این تست تصادف را به سطح بعدی ارتقا داده تا ایمنی خودروهای تمام الکتریکی خود را ثابت کند. این خودروساز آلمانی در تست تصادف خود با همپوشانی ۵۰ درصد (متوسط) از دو خودرو ئی کیو ای و شاسی بلند ئی کیو اس استفاده کرد.

این دو خودرو تمام الکتریکی مرسدس بنز با سرعت ۵۶ کیلومتر بر ساعت با هم برخورد کرده و باید توجه داشت که وزن آنها نسبت به یک مانع متحرک به طور قابل توجهی بیشتر است. مرسدس بنز ئی کیو ای حدود ۲ تن و شاسی بلند ئی کیو اس حدود ۳ تن وزن دارد.

نتیجه تست تصادف مرسدس بنز

اگرچه وضعیت خودروها پس از برخورد ممکن است نگران کننده به نظر برسد، اما نتایج برای کارشناسان مرسدس بنز راضی کننده بوده است. همان گونه که در ویدیو منتشر شده می توان دید کابین دو خودرو دست نخورده باقی مانده و هر دو درب خودرو همچنان قابل باز شدن هستند. همچنین باتری و سامانه های ولتاژ بالا آسیبی ندیدند.

در واقع، قسمت جلو این دو خودرو به گونه طراحی شده است تا انرژی حاصل از ضربه را مهار کرده و به قسمت های مهم مانند کابین و باتری آسیب وارد نشود. بر همین اساس است که قسمت جلو دو خودرو پس از تصادف به شدت آسیب دیده است. این شرایط البته بر اساس ماهیت و شرایط هر تصادف متفاوت خواهد بود.

اگر چنین تصادفی در دنیای واقعی رخ می داد این به معنای آن بود که مسافران می توانستند بدون کمک خاصی از خودرو خود خارج شوند.

برای جلوگیری از احتمال آتش سوزی پس از تصادف، سامانه ولتاژ بالا هر دو خودرو الکتریکی مرسدس بنز به طور خودکار غیرفعال می شوند.

مرسدس بنز این تست تصادف را برای شبیه سازی یک سناریو واقعی در حین حرکت با سرعت متوسط انجام داده است. در هر خودرو دو آدمک بزرگسال قرار داشتند که ۱۵۰ حسگر برای آنها در نظر گرفته شده بود. به گفته مرسدس بنز، نتایج حاکی از خطر کم آسیب جدی تا کشنده برای سرنشینان بوده است. این آزمایش واقعی نتایجی را که تا پیش از این در شبیه سازی های کامپیوتری متعدد حاصل شده بود را تایید کرد.

شایان ذکر است که هر دو خودرو الکتریکی مورد استفاده در این تست تصادف دارای پنج ستاره ایمنی از یورو انکپ هستند.

مرسدس بنز با استفاده از فناوری های ایمنی جدید به صفر رساندن تصادف خودروهای خود تا سال ۲۰۵۰ را هدف قرار داده است./عصرایران


ثبت نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *