مشاهده مطلبمشاوره فروش
مشاهده مطلبفروش اقساطی محصولات فونیکس

ایجاد توهم در سیستم خودران اتومبیل‌ها؛ جنبه منفی فناوری‌های جدید آشکار شد

فناوری ارزان سیستم خودران باعث آسان‌شدن سرقت خودروهای لوکس می‌شود و همچنین می‌تواند خسارت بیشتری را هنگام حرکت ایجاد کند.

خودروهای امروزی می‌توانند سرنشینان را به برنامه‌های موسیقی موردعلاقه خودشان متصل کنند. همچنین به واسطه نصب سیستم خودران، اتومبیل‌ها می‌توانند در مورد عابران یا خودروهایی که درحال حرکت در نقطه کور راننده هستند به او هشدار دهند. اما این فناوری مفید همچنین منجر به ایجاد نگرانی‌‌های امنیتی و ایمنی جدیدی در خودروها شده است که تازه درحال درک آن‌ها هستیم. فناوری ارزان باعث آسان شدن سرقت خودروهای لوکس می‌شود و خودروسازان آزادانه تمام داده‌هایی که از سرنشینان در اختیار دارند را به اشتراک می‌گذارند. محققان به‌تازگی راهی برای ایجاد توهم در سیستم رادار خودروهای جدید پیدا کرده‌اند.

رادار دیوانه، آماده برای فریب سیستم خودران

مهندسان دانشگاه دوک کشف کرده‌اند که می‌توانند سیستم خودران خودرو را فریب دهند تا هر چیزی را باور کند. رادار دیوانه (MadRadar) ساخته‌شده توسط مهندسان می‌تواند یک خودروی درحال نزدیک‌شدن را پنهان کند یا یک خودروی خیالی بسازد. این سیستم می‌تواند بدون دانستن پارامترهای خاص رادار قربانی که یک نکته ضروری است، این کار را فوراً انجام دهد.

به گفته محققان، هیچ دو وسیله نقلیه‌ای پارامترهای رادار یکسانی ندارند. بااین‌حال رادار دیوانه می‌تواند آن‌ها را در کمتر از یک چهارم ثانیه تشخیص دهد. زمانی که این سیستم پارامترها را بشناسد، می‌تواند سیگنال خود را برای فریب‌دادن سیستم رادار قربانی ارسال کند. مهندسان این پژوهش را روی سیستم‌های خودران واقعی در خودروهایی که با سرعت عادی در جاده حرکت می‌کردند و از طریق سایر خودروهای درحال حرکت و ساکن در کنار جاده انجام دادند.

رادار دیوانه همچنین می‌تواند یک خودرو را فریب دهد تا باور کند که خودروی دیگری در اطراف آن ناگهان تغییر مسیر داده است. در همین حین که خودروسازان سیستم‌های کمک‌ راننده متکی به رادار را پیاده‌سازی و تقویت می‌کنند، توانایی فریب این سیستم‌‌ها می‌تواند منجر به ایجاد تصادف یا انواع حملات دیگر در آینده شود.

«میروسلاو پاجیک»، استادیار مهندسی برق و کامپیوتر در دانشگاه دوک و سرپرست این پروژه، گفت که رادار دیوانه می‌تواند حتی کروز کنترل تطبیقی را فریب دهد. بنابراین این سیستم می‌تواند خودروی شما را متقاعد کند که خودروی مقابل درحال سرعت‌گرفتن است. این اتفاق درحالی رخ می‌دهد که واقعا این‌طور نیست و همین مسئله می‌تواند منجر به وقوع اتفاقات وحشتناکی شود. /دیجیاتو


ثبت نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *