مشاهده مطلبمشاوره فروش
مشاهده مطلبفروش اقساطی محصولات فونیکس
فروش خودرو

چند اشتباه در هنگام خرید خودرو دست دوم

خرید خودروی دست دوم مزایا و معایبی در اشتباه در خرید خودرو را دارد. از طرفی ضرر افت قیمت اولیه را نخواهید داشت. و با قیمتی ارزان ‌تر به خودروی مورد نظرتان دست پیدا می‌کنید. اما از طرف دیگر باید هزینه‌ های نگهداری و دردسر بیشتر نسبت به خودروی صفر کیلومتر را به جان بخرید. مسئله‌ ی اصلی در این مورد پیدا کردن خودوری سالم با قیمت مناسب است. که در صورت موفقیت به احتمال زیاد سود مالی (نسبت به خرید خودرو صفر) برای شما در پی خواهد داشت. اما در صورت خرید اشتباه بدون شک پشیمانی به بار خواهد آمد.

چرا آریزو 6 توربو بخریم؟ - اخبار خودرو

چند مورد از کارهای اشتباه در خرید خودرو دست دوم

در ادامه به برخی از توصیه‌ها و نکات که متخصصان خودرو هنگام خرید به آن توصیه می‌کنند اشاره خواهیم کرد.

اعتماد به میزان کارکرد خودرو بر اساس ادعای مالک

متاسفانه بسیاری از فروشنده‌ها با دستکاری کیلومتر و پایین آوردن میزان کارکرد اقدام به فروش خودرو با قیمتی گرانتر از ارزش واقعی آن می‌نمایند. در این صورت هم خودرو را گرانتر خریده‌اید و هم بدلیل کارکرد زیاد هزینه‌های نگهداری بیشتری را در آینده متحمل خواهید شد. حتی در بسیاری موارد با چک کردن ای سی یو هم امکان تشخیص میزان کارکرد واقعی میسر نیست. پس تنها به کیلومتر اعلامی بسنده نکنید. شرایط سلامت کلی خودرو را در نظر بگیرید، گاهی با مراجعه به نمایندگی که خودرو مذکور در آن سرویس می شده و مشاهده‌ سوابق می‌توان به حدود کیلومتر واقعی پی برد. حتی می‌توانید فاکتورهای قدیمی را از مالک بخواهید و با یک آنالیز ساده نتیجه‌گیری کنید. معمولاً کیلومتر به همراه تاریخ مراجعه در فاکتورهای نمایندگی ذکر می‌شود.

به عنوان مثال خودرویی ۴ ساله که دو سال قبل تسمه تایمش در کیلومتر ۶۰ هزار تعویض شده و اکنون بعد از گذشت ۲ سال از آن تاریخ، ادعای کیلومتر ۸۰ هزار دارد کاملاً مشکوک است! هوشیار باشید. گاهی خودرویی کیلومتر بسیار پایین را نشان می‌دهد ولی با کمی دقت متوجه می‌شوید ۹۰ درصد لاستیک‌ها تمام شده، دور فرمانش رفته و یا کناره صندلی راننده ساییده شده، خوب مشخصاً کاسه‌ای زیر نیم کاسه است! هر چند فروشنده می‌تواند با استفاده از روکش صندلی و فرمان و یا تعویض لاستیک‌ها شما را فریب بدهد و در کیلومترهای بالای صد هزار هم تشخیص حقیقت گاهی غیر ممکن می‌شود ولی حداقل در موارد خیلی مشخص می‌توان جلوی فریب خوردن را گرفت.

جدی نگرفتن ایرادات به ظاهر کوچک

خودروهای جدید سیستم‌های پیچیده‌ای دارند، شما نمی‌توانید مطمئن باشید یک ایراد ساده چقدر می‌تواند هزینه بر باشد. ممکن است یک اشکال به ظاهر ساده در واقع نشانه‌ای از ایراد در ای سی یو باشد و هزینه‌ ای میلیونی روی دست شما بگذارد! یا روشن بودن چراغ ABS می‌تواند با یک دیاگ ده هزار تومانی و یا هزینه‌ای میلیونی بر طرف شود. پس حتما قبل از خرید خودرو (بخصوص خودروی مشکل‌دار) آن را به مکانیک مجرب یا نمایندگی نشان دهید. یادتان باشد اگر مشکل خودرو با رقم پایین حل می‌شد به احتمال زیاد مالک، پیش از فروش اقدام به رفع عیب می‌کرد تا قدرت چانه زنی‌اش در مقابل مشتری افزایش یابد.

عدم بازدید یا عدم تطابق نام فروشنده با نام مالک خودرو

شاید با خود بگویید این که چیز مهمی نیست، خودروی من هم بنام پدر یا همسرم است. ولی حقیقت این است که شما از هویت واقعی افراد خبر ندارید. شاید خودرو دزدی است یا حتی فرزندی که با پدرش اختلاف دارد می‌خواهد خودرو پدر را بدون اطلاع، به شما بفروشد. شما هم با پرداخت نصف بیشتر مبلغ و دریافت اتومبیل به خیال اینکه خودرو در اختیار خودتان است و مشکلی پیش نمی‌آید به سمت منزل راهی می‌شوید اما فردا باید خودرو را به صاحبش و یا ماموران پلیس تحویل دهید و ماه‌ها به دنبال پولتان بدوید! البته بسیاری از واسطه‌ها، خودرو را بصورت قولنامه‌ای می‌خرند و سند تا هنگام فروش بنام مالک قبلی می‌ماند تا در هزینه‌های نقل و انتقال صرفه جویی شود. در این موارد هم باید دقت کافی به عمل آورده و از پرداخت پیش از موعد بپرهیزید.

پرداخت بیعانه زیاد

ممکن است از شما بخواهند مبلغ زیادی را به عنوان بیعانه بپردازید. اگر این کار در بنگاه یا هر مکان معتبری صورت گیرد بلا مانع است ولی تجسم کنید در مکانی ناشناس برای خرید یک خودرویی ۱ میلیون تومان ودیعه پرداخت کرده‌اید. فرد کلاهبردار در طول روز به ۲۰ نفر خودرو را وعده داده و نفری ۱ میلیون گرفته! (جمعاً ۲۰ میلیون تومان) حال شما یک رسید و آدرس تقلبی دارید و خودرویی که مکان و احتمالاً حتی پلاکش را نمی‌دانید. پس در دادن بیعانه دقت کنید. بسته به میزان اعتبار مکان معامله می‌توانید مبلغ را افزایش دهید. هرگز برای خودرویی که در پارکینگ عمومی یا جلوی پارکینگ خانه‌ای نامشخص قرار دارد بیعانه زیاد نپردازید.

دقت نکردن به وضعیت بیمه و لاستیک

شاید به نظر نیاید ولی هزینه خرید ۴ حلقه لاستیک و تمدید بیمه ثالث (بدون تخفیف) برای یک خودروی معمولی حدود ۱.۲ تا ۱.۵ میلیون تومان خواهد بود. ممکن است با مشاهده قیمت مناسب، بی‌دقت به این نکته و با تصور اینکه بیمه و لاستیک از جزییات است اقدام به خرید کنید ولی در سال‌های اخیر قیمت این دو مورد افزایش چشمگیری داشته و دقت به آنها در قیمت‌گذاری خودرو ضرورت دارد.

نکات کلیدی در مورد وضعیت اصالت خودروهای کارکرده

به خاطر داشته باشید که پیش از خرید خودروهای دست دوم موردنظر، از فروشنده بخواهید کارت ماشین، کارت سوخت، سویچ اصلی و یدک، بیمه نامه، سند خودرو، برگ سبز کارخانه و برگه معاینه فنی را به شما تحویل دهد؛ بنابراین تا زمانی که از صحت‌ و‌ سقم همه مدارک گفته شده اطمینان حاصل نکرده‌اید، مبلغی را به عنوان بیعانه پرداخت نکنید و از امضا هرگونه قولنامه خودداری کنید.

بیمه نامه خودرو نیز از موارد مهمی است که باید هنگام خرید خودرو به آن دقت کنید، اگر زمان کمی به ابطال بیمه نامه باقی مانده بود، می‌توانید از فروشنده ماشین تخفیف بگیرید.

برگه عدم خلافی یکی از مهم‌ترین اسنادی است که در زمان خرید خودروهای دست دوم باید به آن توجه کرد. این برگه که نشان دهنده پرداخت کامل جریمه‌های خودرو است، باید توسط فروشنده پرداخت و به خریدار ارائه شود. خلافی همیشه با یک هفته تأخیر اعلام می‌شود؛ بنابراین بهتر است در برگه جریمه قید شود که خلافی در چه تاریخی تسویه شده و چه تاریخی باید دوباره بررسی شود.

برگه تسویه عوارض شهرداری که باید در دفاتر خدمات الکترونیکی تنظیم و ارائه شود نیز یکی از مدارک لازم برای معاملات خودروهای دست دوم است. این برگه همان عوارض شهرداری است که مالک خودرو باید در پایان هر سال جاری آن را پرداخت کند.

کلام آخر

در این مقاله در مورد خرید اشتباه در خرید خودرو دست دوم صحبت کردیم. شما می توانید برای پیش ثبت نام و سفارش آنلاین آریزو ۶ و یا اطلاعات بیشتر به سایت آسیا خودرو مراجعه و با ما تماس بگیرید.


ثبت نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *