درحال بارگزاری
مزایا آریزو 5

مزایا و معایب آریزو ۵

خودرو آریزو ۵ یکی از خودروهایی است که امروزه در خیابان های ایران، زیاد به چشم می خورد. این مدل از خودرو جز چند خودرویی است که توسط شرکت چری تولید و روانه بازار شده است. در این مقاله که توسط تیم تخصصی آسیا خودرو تهیه و تنظیم شده است، می توانیم در خصوص مزایا آریزو ۵ توربو و همچنین معایبی که این خودرو دارد، صحبت کنیم تا بهتر بتوانید قسمت های مختلف آن را بشناسید.

مزایا آریزو 5

مزایا آریزو ۵

همان طور که گفته شد آریزو ۵ یکی از خودروهای خانواده آریزو بوده و جز سدان های خانوادگی این شرکت به حساب می آید. اگر بخواهیم به طور کلی نقاط قوت این خودرو را مورد بررسی و سنجش قرار دهیم، به مواردی می رسیم که در ادامه بیان شده اند:

۱-فضای کابین

اولین ویژگی مثبت آریزو ۵ در خصوص فضای بزرگ و جادار کابین این ماشین است. فضای کابین این خودرو به اندازه ای جادار است که یک خانواده ۵ نفره می توانند به سادگی با این خودرو و به همراه وسایلشان به مسافرت بروند و هیچگونه احساس ناراحتی و عذابی را نیز نداشته باشند.

۲-مصرف سوخت

با اینکه خودرو آریزو ۵ یکی از خودروهای بنزین سوز و در واقع تک سوز است، اما با این وجود مصرف بنزین کمی را نسبت به خودروهای هم رده اروپایی خود دارد. این موضوع سبب می شود تا خرید آریزو ۵ برای افرادی که صرفه جویی اقتصادی را در الویت اول خود قرار می دهند، نکته بسیار مهمی تلقی شود.

۳-آپشن های مدل های پلاس

همچنین بخوانید :  مزایا و معایب آریزو 6 را پیش از ثبت نام و سفارش آنلاین آن بدانید

علاوه بر خودرو آریزو ۵، خودروی آریزو ۵ پلاس را نیز داریم که آپشن های بیشتری را نسبت به مدل معمولی خود دارد. در این خودرو می توانید هم قدرت موتور بیشتر و هم آپشن های رفاهی متداول تری را نیز پیدا کنید.

معایب آریزو ۵

از بحث مزایا آریزو ۵ که بگذریم، به بحث معایب این خودرو می رسیم و بهتر است در همین ابتدای کار در خصوص این معایب صحبت کنیم.

۱-عملکرد گیربکس

اولین موردی که می تواند به عنوان یکی از عیوب آریزو ۵ در نظر گرفته شود، ضعیف بودن گیربکس آن است. گیربکس های آریزو ۵ به نحوی طراحی و ساخته شده اند که اگر به مدت طولانی در ترافیک بمانید، احتمالا با داغ کردن و بعد از آن هم با قفل کردن گیربکس مواجه خواهید شد.

۲-سیستم فنربندی

دومین مورد مربوط به سیستم فنربندی و سیستم تعلیق این خودرو است. در این سیستم نیز نقص هایی وجود دارد که سبب می شود خودرو در هنگام حرکت در جاده های ناهموار و…بسیار تکان بخورد و این موضوع باعث آزار سرنشینان خودرو می شود.

بررسی مشخصات فنی در مبحث مزایا آریزو ۵

در خصوص مزایا آریزو ۵ بد نیست بدانید که این خودرو دارای مزیت های مختلفی است که در طول بررسی آن از جنبه های مختلف، خودتان متوجه آن خواهید شد. برای آن که بتوانیم آریزو ۵ را از لحاظ مشخصات فنی خودرو مورد بحث و بررسی قرار دهیم، باید به ۴ مولفه توجه داشته باشیم.

*محور محرک آریزو ۵ اولین مولفه است که از نوع دیفرانسیل جلو می باشد. محور های دیفرانسیل جلو بیشتر برای خودروهای سواری و خودروهایی که غالبا نیاز به سرعت و شتاب بیشتری دارند، استفاده می شود.

همچنین بخوانید :  چه ماشین هایی از چری تیگو گیربکس CVT دارند؟

*نوع گیربکس آریزو ۵ از نوع ۵ دسته دستی است. این مدل از گیربکس با نام گیربکس معمولی نیز شناخته می شود که همچون دیگر تولیدات موجود در بازار است.

*پیشرانه موتور مربوط به سیلندرهای آن می شود. هر قدر تعداد سیلندرهای یک خودرو بیشتر باشد، مسلما پیشرانه موتور نیز بیشتر خواهد بود. خودروهای سدان و بسیاری از خودروهای کراس اور موجود در بازار خودرویی امروزی، مجهز به ۴ سیلندر هستند. آریزو ۵ نیز از این قاعده مستثنی نبوده و دارای ۴ سیلندر می باشد. تعداد سیلندرهای یک خودرو سبب می شود تا قدرت موتور در حد مشخصی باقی بماند. به طور کلی امروزه ۴ سیلندر بودن یک خودرو در واقع نشان دهنده متوسط بودن آن و همچنین کم مصرف بودن آن است.

*حجم موتور نیز مبحث پایانی است که در حوزه خودروهای سدان و به خصوص آریزو ۵ مطرح می شود. هر قدر حجم موتور بالاتر باشد، میزان مصرف بنزین بیشتری را خواهید داشت و مسلما این موضوع به هیچ وجه صرفه اقتصادی و قابل توجیهی نخواهد داشت.

مزایا آریزو 5

بررسی عملکرد فنی در مبحث مزایا آریزو ۵

حالا که مشخصات موتور این خودرو را بررسی کردیم، بهتر است به مباحث مربوط به عملکرد فنی آن نیز بپردازیم. عملکرد فنی یک خودرو از جمله آریزو ۵ را می توانید در چند مورد بررسی نمایید. با بررسی این موارد می توانید به سادگی در خصوص اینکه این خودرو مزیت دارد یا نه، تصمیم گیری کنید.

*قدرت موتور. اولین موردی که در بررسی عملکرد فنی به آن خواهیم پرداخت، در خصوص قدرت موتور یک خودرو است. در آریزو ۵، قدرت موتور برابر ۱۱۶ اسب بخار است. با توجه به خودروهای لوکس و بسیار مدرن امروزی، می توان گفت که این قدرت موتور در واقع یک ضعف برای این ماشین به حساب می آید.

همچنین بخوانید :  مقایسه تاثیر گشتاور در خودروی تیگو 7 و تیگو 8

*گشتاوری. دومین مورد گشتاوری این خودرو است که برابر ۱۴۱ نیوتن بر متر خواهد بود. میزان گشتاوری تعیین می کند که یک ماشین تا چه حد بتواند به سرعت شتاب بگیرد و یا تا چه حد امکان داشته باشد که شتابش را در مسافت های طولانی حفظ کند. عدد مربوط به گشتاور این خودرو نیز در مقیاس با خودرویی همچون تیگو ۸ که برابر ۱۷۰ نیوتن متر است، تقریبا کم است.

*شتاب گیری خودرو نیز مورد سومی است که لازم است در نظر بگیریم. شتاب صفر تا صد آریزو ۵ که به معنای مدت زمان رسیدن سرعت خودرو از صفر تا صد کیلومتر است، به مدت ۱۰.۵ ثانیه است. خودروهای داخلی موجود در بازار، در حال حاضر شتاب ۱۳ الی ۱۵ ثانیه دارند و این مقدار از شتاب آریزو ۵ می تواند گزینه بسیار خوبی به حساب بیاید.

جمع بندی

در این مقاله که یکی از مقالات مربوط به بررسی شرایط محصولات تیگو و آریزو می شود، در خصوص مزایا آریزو ۵ توربو صحبت کردیم که بتواند به شما کمک کند تا تصمیم بهتری را در زمینه خرید این خودرو بگیرید.

 

 

 

 

 


ثبت نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *