مشاهده مطلبمشاوره فروش
مشاهده مطلبفروش اقساطی محصولات فونیکس
سنسور پارک عقب

سنسور پارک عقب محصولات تیگو و آریزو چه کمکی به راننده می کند؟

سنسور پارک عقب در محصولات و خودروهای جدید مربوط به شرکت های خودروسازی مدرن و امروزی، تقریبا وجود دارد. معمولا این مدل از سنسورها را نمی توانید در ماشین هایی که ۱۰ سال پیش تولید شده اند، پیدا کنید. در طی این مقاله قصد داریم تا به بررسی سنسور پارک عقب خودروهایی همچون تیگو و آریزو بپردازیم که امروزه در بازار خودرویی ایران، جایگاه خاص و ویژه ای را برای خود پیدا کرده اند.

این مدل از خودروها می توانند علاوه بر وجود آپشنی همچون سنسور پارک عقب، دارای آپشن ها و ویژگی های مثبت دیگری نیز باشند. بهتر است به منظور بررسی کردن اولین آپشن مورد نظرمان در محصولات تیگو و آریزو، ابتدا از بررسی موضوع و ماهیت این سنسورها آگاه شویم تا بتوانیم هرچه ساده تر و راحت تر، آن را درک کنیم. برای این کار نیز بهتر است به مطالبی که در ادامه این مقاله که توسط تیم تخصصی آسیا خودرو تهیه و تنظیم شده است، توجه کنید.

سنسور پارک عقب چیست؟

اینکه بدانیم سنسور پارک عقب خودرو چیست، می تواند مهم ترین سوال مدنظر ما در این زمینه باشد. سنسور پارک عقب خودرو یکی از حسگرهایی است که در خودروهای جدید وجود دارد. اگر بخواهیم به صورت ساده به این موضوع بپردازیم، باید بگوییم که این حسگر کمک می کند تا در هنگام دنده عقب گرفتن، کار شما بسیار راحت تر شود. مسلما این موضوع می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی رانندگی شما و امنیت افرادی که خارج از ماشین هستند، داشته باشد.

این سنسورها به شما این امکان را می دهند که با اطمینان بیشتری وسیله نقلیه خود را از یک مسیر پهن یا محل پارکینگ خودرو به سمت عقب، حرکت دهید. به طور کلی، سنسور دنده عقب، رانندگی در جهت عقب را ایمن تر می کند. با بزرگ تر شدن ابعاد اتومبیل ها و کوچک بودن فضای پارک، این حسگرها به سرعت به محبوبیت بیشتری رسیده اند. سنسورهایی که در قسمت پهلوی اتومبیل نصب شده اند نیز هنگام نزدیک شدن وسیله نقلیه به جسم، راننده را آگاه می سازند.

سنسور دنده عقب

زمان زیادی است که از سنسور دنده عقب به طور گسترده استفاده می شود. این قطعات معمولاً روی سپر عقب در بعضی از اتومبیل ها نصب شده است. سنسورها در بسیاری از اتومبیل های مختلف با نام های تجاری متفاوت، از جمله کنترل از راه دور برای پارک خودرو، کمک پارک، EPS ، دستیار هوشمند یا پارک هوشمند وجود دارد. از لحاظ تئوری، همه آنها به یک شیوه عمل می کنند.

مزایای سنسور دنده عقب

با محدودتر شدن فضاهای پارکینگ، سنسور دنده عقب به کاهش نقاط کور اطراف خودرو کمک می کند. به این ترتیب، دشوار بودن پارک خودروها در مناطق باریک، رفع می شود.

سنسورها عموماً از خستگی راننده هنگام پارک ماشین می کاهند.

سنسورهای پارک خودرو احتمال آسیب رسیدن به اتومبیل یا سایر اشیا در مجاور خودرو را کاهش می دهند.

ایمنی سپر عقب خودرو به واسطه سنسورهای دنده عقب افزایش می یابد.

سنسور پارک عقب

انواع سنسور دنده عقب

دو نوع محبوب و متداول از سنسور پارکینگ یا سنسور دنده عقب به صورت زیر هستند:

سنسورهای پارک خودرو، اولتراسونیک

سنسورهای پارک خودرو، الکترومغناطیسی

سنسور دنده عقب

۱)سنسورهای پارک خودرو، اولتراسونیک

سنسورهای اولتراسونیک به عنوان یکی از بهترین سنسور دنده عقب، از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تشخیص اشیا استفاده می کنند. این سنسورها پالس های صوتی منتشر کرده که اجسام اطراف را منعکس می کنند. یک گیرنده، امواج منعکس شده را تشخیص می دهد و فاصله وسیله نقلیه شما تا جسم را محاسبه می کند.

از آنجا که سیستم اولتراسونیک از امواج صوتی استفاده می کند، تحت تأثیر تداخل سایر امواج قرار می گیرد؛ همچنین برای اشیای کوچک و باریک تر مانند تیرک ها مفید نیست. همچنین این سنسور دنده عقب تحت تأثیر باران و باد قرار می گیرد. از آنجا که یک سیستم اولتراسونیک با استفاده از سنسورهای جداگانه روی سپر خودرو کار می کند، خاک و آلودگی یا گل و لای می تواند باعث خرابی سیستم شود.

۲) سنسورهای پارک خودرو، الکترومغناطیسی

این نوع سنسور دنده عقب از فرکانس های الکترومغناطیسی برای تشخیص اجسام اطراف استفاده می کند. حسگر های پارکینگ ، الکترومغناطیسی، می توانند اجسام و اشیای مختلفی را بدون محدودیت ها، مشابه آنچه در حسگرهای اولتراسونیک دیده ایم، در طیف گسترده ای از طول موج ها، در طیف الکترومغناطیسی، شناسایی کنند.

سنسورهای الکترومغناطیسی همچنین می توانند با یک دوربین جفت شوند تا به رانندگان کمک کنند ماشین و فضای اطراف آن را بهتر تجسم نمایند. برخلاف سنسورهای اولتراسونیک که روی سپرها نصب شده اند، سنسورهای الکترومغناطیسی در داخل سپر نصب می شوند. به این ترتیب، هیچ مشکلی در اثر گرد و غبارات هنگام شناسایی سیگنال ها ندارند.

نکاتی برای استفاده از سنسور دنده عقب

یکی از سیستم های هوشمند در پارک خودروها، سنسورهای پارک خودرو است. این سنسورها به سیستم پارک کردن خوردو بسیار نزدیک است. سنسور کمک پارک خودرو یا سنسورهای دنده عقب به عنوان یک ویژگی در اتومبیل های پیشرفته شناخته می شوند. با ترکیب دوربین و سنسورها، سیستم های کمک پارک می توانند اندازه یک فضای پارک را شناسایی کرده و آن را تخمین بزنند؛ سپس راننده با کنترل سرعت می تواند خودرو را به آن مکان هدایت کند.

اگر چه این فناوری بسیار کاربردی و معروف است اما نباید کامل و جامع به این سنسورها اعتماد کرد. سنسور دنده عقب ممکن است اشیایی را که روی زمین، زیر سپر، خیلی نزدیک به ماشین یا خیلی دور از آن قرار دارند تشخیص ندهند!

همیشه باید اطمینان حاصل کنید که سنسورهای پارک خودرو از آلودگی ها یا گرد و غبار و ذرات بزرگ، پاک شده اند؛ این ذرات ممکن است در تشخیص مانع، مشکل ایجاد کنند.

هنگام پارک کردن، از محیط اطراف خودرو آگاه باشید؛ از جمله افراد یا اشیایی که ممکن است وارد مسیر پارک شما شوند.

سنسور پارک عقب

جمع بندی

سنسور پارک عقب خودرو می تواند یکی از بهترین آپشن هایی باشد که در یک خودرو وجود خواهد داشت. به طور کلی لازم است تا بدانید که این سنسور چگونه کار می کند و در چه صورتی می توانید از آن استفاده کنید. این موضوع را در هنگام خرید محصولات تیگو و آریزو به طور حتم در نظر داشته باشید.

 

 


ثبت نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *