درحال بارگزاری
سیستم ترمز خودروی فونیکس تیگو

تفاوت فرمان برقی با هیدرولیک محصولات خودروی تیگو

فرمان برقی تیگو موضوع مورد صحبت امروز ما است. سیستم‌های فرمان قدرتی مانند هیدرولیک یا الکترونیکی، بخش مهمی از فرمان‌پذیری و سواری خودروهای مدرن را تشکیل می‌دهند. اما کدام نوع سیستم بهتر است؟

در علوم و صنایع مختلف به‌خصوص خودروسازی، هر روز فناوری‌های پیشرفته‌تر و بهتر به وجود می‌آیند. فارغ از اینکه این پیشرفت‌ها به دلیل افزایش ایمنی یا به‌روز رسانی سیستم‌های مکانیکی باشد، تقریباً هر سال یک فناوری یا سیستم جدید در خودروها ایجاد می‌شود. با اینکه بیشتر خودروهای موجود در بازار جهانی از سیستم فرمان هیدرولیک استفاده می‌کنند، ولی روز‌به‌روز شرکت‌های مختلف خودروسازی مدل‌های بیشتری با سیستم فرمان الکترونیک (EPS) عرضه می‌کنند.

سیستم فرمان هیدرولیک

به‌طور کلی فرمان برقی تیگو سیستم‌هایی که از طریق گشتاور به فرمان دادن کمک می‌کنند، در طبقه‌ی سیستم‌های فرمان قدرتی مانند سیستم هیدرولیک قرار می‌گیرند. سیستم فرمان هیدرولیک از چندین شلنگ، تسمه درایو، روغن هیدرولیک، پولی و پمپ تشکیل شده است. در این سیستم پمپ هیدرولیک به پیشرانه‌ی خودرو متصل است که با استفاده از فشار هیدرولیک، نیروی چرخاندن فرمان که توسط راننده ایجاد شده است، چند برابر می‌کند. این فشار توسط پمپ چرخشی موجود در پیشرانه ایجاد می‌شود؛ بنابراین اگر چرخ‌ها فرمان داده شوند، فشار هیدرولیک نیروی چرخش را با افزودن روغن هیدرولیک به سوپاپ‌ها و سیلندر افزایش می‌دهد. سپس سیلندر هیدرولیک فشار لازم را به دنده فرمان وارد می‌کند که حاصل آن چرخش چرخ‌ها است.

فرمان برقی تیگو

سیستم فرمان برقی

سیستم فرمان الکترونیک یا فرمان برقی تیگو، به اجزای زیاد سیستم هیدرولیک نیازی ندارد. در این نوع سیستم یک موتور برقی روی میله فرمان در کنار چندین سنسور که گشتاور وارد شده توسط راننده را تشخیص می‌دهند، قرار داده شده است. با هر چرخش فرمان، مقدار الکتریسیته ایجاد شده تغییر می‌کند. در واقع در این نوع سیستم، فقط پس از چرخاندن فرمان و چرخش چرخ‌ها نیروی مورد نیاز ایجاد می‌شود که در نتیجه در استفاده‌ی بلند مدت هزینه‌ی تعمیر و نگه‌داری کمتری می‌طلبد.

همچنین بخوانید :  راهنمای ثبت نام خودروی چری تیگو 7 IE

اگر جزو طرفداران دنیای خودرو باشید، حتما متوجه شده‌اید که خودروهای بیشتری با فرمان برقی عرضه می‌شوند. با اینکه معمولاً این نوع سیستم در برابر فرمان هیدرولیک بازخورد کمتری را به راننده می‌دهد و کم‌وبیش در نقد و بررسی خودروها در رسانه‌های مشهور جهان، سیستم برقی را «فرمان مصنوعی» تعریف می‌کنند، ولی برخی ویژگی‌های فرمان برقی، شرکت‌های خودروسازی را وادار به استفاده از این نوع سیستم می‌کند. در ادامه به بررسی‌ ویژگی‌های سیستم فرمان برقی می‌پردازیم.

فرمان برقی و مصرف سوخت کمتر

در فرمان برقی، خبری از پمپ‌ها یا پیستون‌های موجود در سیستم فرمان هیدرولیک نیست و درعوض، یک موتور برقی با ساختار ساده تمام کار را انجام می‌دهد. به همین دلیل، وزن کلی خودرو کمتر است. در سیستم فرمان برقی در مقایسه با هیدرولیک، کنار قرار دادن اجزا و نحوه‌ی ایجاد نیرو بسیار ساده‌تر است که به همین دلیل، شرکت‌های خودروسازی این نوع سیستم را ترجیح می‌دهند. علاوه بر این سیستم فرمان برقی ۹۰ درصد نیروی کمتری از پیشرانه می‌گیرد. تمام این موارد فرمان برقی را مقرون به‌صرفه‌تر از هیدرولیک می‌کند.

فرمان برقی تیگو

فرمان برقی و هزینه‌ی تعمیر و نگه‌داری کمتر

همان‌طور که مشخص است، خودروهای مجهز به سیستم فرمان هیدرولیک به روغن هیدرولیک نیاز دارند که این مورد در فرمان برقی تیگو وجود ندارد. تعمیر و تنظیم خودروهای با فرمان برقی نیز بسیار ساده است و به چند مورد کوتاه در برنامه‌‌ی کلی سیستم خلاصه می‌شود.

کدام سیستم برای رانندگی بهتر است؟

یکی از بزرگ‌ترین بحث‌های موجود در فرمان‌پذیری و سواری خودروهای مدرن، تقابل فرمان برقی و هیدرولیک است. بسیاری از راننده‌های باتجربه و حرفه‌ای فرمان هیدرولیک را ترجیح می‌دهند و عملکرد فرمان برقی را خسته‌کننده و ناهماهنگ می‌دانند. اما افرادی هم هستند که فرمان برقی را راضی کننده دانسته و رانندگی با این نوع خودرو را ترجیح می‌دهند. بهترین راه برای پاسخ به این سؤال تجربه‌ی شخصی است. بهتر است قبل از خرید خودرو به سیستم فرمان آن توجه کنیم و رانندگی با فرمان برقی و هیدرولیک را شخصاً تحت نظر داشته باشیم.

همچنین بخوانید :  نحوه پرداخت پول در معاملات خودرو و خرید اقساطی چری آریزو 6

آیا تجربه‌ی رانندگی با خودروی مجهز به سیستم فرمان برقی یا هیدرولیک داشته‌اید؟ کدام نوع را ترجیح می‌دهید؟ شاید هم فرمان مکانیکی سنتی، که هر چرخش آن حکم رفتن به باشگاه بدنسازی دارد؛ مورد توجه شما است؟ لطفاً نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

افرادی در پیرامون ما یافت می شوند که لذت رانندگی از اهمیت زیادی برایشان برخوردار است. اما این تجربه شیرین به پارامترهای متفاوتی وابسته است. فرمان انعطاف پذیر اثر شگرفی بر کاهش خستگی راننده و در نتیجه سواری راحت خواهد داشت. اما کدام سیستم فرمان تجربه بهتری را برای ما به ارمغان خواهد داشت؟ با اسپرت کاران همراه باشید تا در ادامه به بررسی انواع سیستم فرمان در خودرو بپردازیم!

گسترش فناوری در تمام حوزه ها، زندگی آسان تری را برای ما فراهم نموده است و خودرو از این قاعده مستثنی نیست! امروزه بسیاری از برندهای مشهور خودروسازی دنیا به دنبال یافتن راهی برای افزایش میزان راحتی در خودرو می باشند. بنابراین در اسپرت کاران به معرفی یکی از جدیدترین فناوری های در حال توسعه صنعت خودروسازی خواهیم پرداخت. سیستم فرمان پذیری خودرو در گذر زمان دستخوش تغییرات زیادی شده و امروزه شاهد استفاده از سیستم فرمان برقی یا به لاتین (EPS (Electric Power Steering در صنایع خودرو شده ایم.

یکی از داغ ترین مباحث روز در فرمان پذیری و سواری خودروهای پیشرفته و فرمان برقی تیگو، نوع سیستم فرمان خودروهاست. اما به راستی چه نوع سیستم فرمانی خوب است؟ فرمانپذیری در خودرو اهمیت بالایی دارد و ایمنی خودرو را به خصوص در پیچ های تند افزایش می دهد و سبب کنترل راحت خودرو در سرعت ها و وضعیت های پیچیده می شود، موردی که بی توجهی به آن می تواند سلامت راننده را به خطر بیاندازد.

همچنین بخوانید :  ماشین سدان چیست؟ کدام مدل های MVM سدان هستند؟

جمع بندی

با تفاوت های بین فرمان برقی تیگو و هیدرولیکی آشنا شدید و هم اکنون می دانید که هر کدام از آن ها چه ویژگی هایی دارند. در صورتی که تمایل به ثبت نام خودروی تیگو در سایت های آسیا خودرو دارید فقط کافی است تا به این سایت ها و یا نمایندگی های آسیا خودرو که در سرتاسر کشور وجود دارند مراجعه کنید.


ثبت نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *