مشاهده مطلبمشاوره فروش
مشاهده مطلبفروش اقساطی محصولات فونیکس
سیستم ترمز خودروی فونیکس تیگو

فرمول اسب بخار به وات چیست و اسب بخار واحد سنجش چیست؟

هنگامی که مشخصات یک خودرو همچون تیگو ۸ را میخوانیم، با کلماتی همچون گشتاور و اسب بخار مواجه می شویم و بدون اینکه مفهوم آنها را بدانیم از کنارشان به سادگی عبور می کنیم اما باید بدانید قدرت و گشتاور بیانگر یکسری مسائل هستند و در صنعت خودروسازی بسیار پر اهمیت هستند.

گشتاور و اسب بخار چیست؟

آیا تا به حال شده است که در جایی نوشته باشند: قدرت موتور: ۴۱۰ اسب بخار در ۴۸۰۰ دور در دقیقه rpm است؟ آیا میدانید منظور از این کار چیست؟

برای سنجش و بدست آوردن قدرت موتور ماشین های مختلف از واحدی به نام اسب بخار استفاده می کنند. هر اسب بخار(hp مخفف horse power)برابر با ۷۴۶ وات است. وقتی میگویند قدرت موتور۴۵۰ اسب بخار در ۴۸۰۰ دور در دقیقه است یعنی مرحله ی چهارگانه ی  موتور در هر دقیقه ۴۸۰۰ بار انجام می شود و در این ۴۸۰۰ دور ۴۵۰ اسب بخار یا ۳۳۵۷۰۰ وات نیرو تولید میشود

هرچه قدرت موتور بیشتر باشد سرعت ماشین نیز بیشتر است.

اسب بخار به وات

گشتاور خودرو چیست؟

گشتاور یا تورک(torque) بر اساس چرخش میل لنگ و تولید نیرو برای حرکت چرخ هاست. واحد آن پوند فوت در دور در دقیقه است. پوند فوت مقدار نیرویی است که بر اساس چرخش میل لنگ در یک دقیقه تولید شده و به چرخ ها فرستاده می شود. هرچه میل لنگ در یک دقیقه بیشتر بچرخد نیروی بیشتری به چرخ ها وارد شده و سرعت ماشین نیز بیشتر می شود

اسب بخار چیست و چه معنایی دارد؟

اسب بخار میزان قدرت تولیدشده توسط موتور را اندازه‌گیری می‌کند که به اختصار hp  نشان داده می‌شود.

خودروها قدرت خود را از کجا می آورند؟ انفجارهای خیلی کوچک که داخل موتور، هزاران بار در دقیقه رخ می دهد، باعث تولید قدرت می شوند. هر چه موتور بتواند سوخت را بطور موثرتر و بهینه در زمان کوتاه تری بسوزاند، می تواند انرژی بیشتری تولید کند.

قدرت به سرعت تولید انرژی گفته می شود. این تعریف دقیقا مفهوم قدرت یا توان است، یعنی هر چه بتوانیم انرژی بیش تری در زمان کمتری تولید کنیم، قدرت یا توان ما بیشتر است. قدرت به وسیله یک واحد بسیار قدیمی به نام اسب بخار سنجیده می شود. اگر گفته شود که خودروی شما ۱۵۰ اسب بخار قدرت دارد، فکر کنید شبیه کالسکه ای است که ۱۵۰ اسب نامرئی آن را می کشند.

اسب بخار در خودرو به چه معنا است؟

این اصطلاح توسط مهندس جیمز وات ابداع شد. او هنگام کار با اسب‌ها در یک معدن زغال‌سنگ تخ