مشاهده مطلبمشاوره فروش
مشاهده مطلبفروش اقساطی محصولات فونیکس

این خودرو ژیان در جهان رکوردار شد!

سیتروئن ۲سی وی محصولی نبود که آن را یک خودرو اسپرت بنامید. در حقیقت، شرایط کاملا برعکس بود. این خودرو در اواخر دهه ۱۹۳۰ توسط پیر بولانژه، معاون آن زمان شرکت سیتروئن طراحی شد. سیتروئن ۲سی وی به عنوان محصولی مقرون به صرفه روانه بازار شد.

سیتروئن ۲سی وی خودرویی ارزان، دارای پیشرانه ای کوچک، بدون آیرودینامیک و با ظاهری جعبه ای اما کاربردی بود. این خودرویی نبود که برای پیروزی در مسابقات یا ثبت رکوردهای جهانی و بین المللی تولید شده باشد.

اما این شرایط تا زمانی پابرجا بود که یک مهندس جوان فرانسوی به نام پیر باربو درباره ثبت رکوردهای جدید و پیروزی در مسابقات اتوموبیلرانی با سیتروئن ۲سی وی محبوب رویاپردازی کند.

باربو پتانسیل نهفته در جنبه های مثبت این خودرو را دید. سیتروئن ۲سی وی مقرون به صرفه، به اندازه کافی سرسخت برای تحمل شرایط خارج جاده ای و آسان برای تعمیر بود. در سال ۱۹۵۱، باربو تصمیم گرفت تا سیتروئن ۲سی وی را به خودرویی با قابلیت شرکت در رقابت های اتوموبیلرانی تبدیل کند.

باربو سیتروئن ۲سی وی اسپسیال

طی دو سال بعد باربو خودرویی با بیشینه سرعت ۶۵ کیلومتر بر ساعت را به گزینه ای برای ثبت رکوردهای جهانی تبدیل کرد. خودرویی که توسط وی سفارشی سازی شده بود به نام باربو سیتروئن ۲سی وی اسپسیال شناخته می شد.

سقف از زیر شیشه جلو بریده شد که نه تنها به کاهش وزن خودرو کمک می کرد، بلکه آیرودینامیک را بهبود می بخشید. با پایین آمدن مرکز ثقل خودرو، هندلینگ آن نیز بهتر شد. درپوش پیشرانه نیز ۱۰ سانتیمتر کاهش ارتفاع و ۳۰ سانتیمتر افزایش طول داشت. ده ها تغییر دیگر در خودرو صورت گرفت و نیروی خروجی پیشرانه از ۹ اسب بخار به ۱۴ اسب بخار افزایش یافت. در نهایت، ۲سی وی اسپسیال شباهت کمی به خودرو اصلی داشت.

این خودرو برای شرکت در مسابقه ۲۴ ساعته Bol d’Or سال ۱۹۵۳ آماده بود. بر اساس قوانین، کل مسابقه ۲۴ ساعته باید توسط یک راننده انجام می شد. خودرو باربو توسط راننده ای با استعداد و ۱۹ ساله به نام ژان وینتیه هدایت شد.

اگرچه وینتیه در مجموع به مقام نوزدهم رسید اما برنده کلاس زیر ۳۵۰ سی سی شد و رکورد جدیدی را در مسافت طی شده ۲۴ ساعته ثبت کرد. این راننده جوان با ۲سی وی اسپسیال ۱۶۴۹.۳۰۹ کیلومتر را با میانگین سرعت ۶۸.۷۲۱ کیلومتر بر ساعت طی کرد.

پس از آن، شرکت فرانسوی یاکو اسپانسر خودرو شد و تیم باربو و وینتیه موفق شدند ۹ رکورد دیگر را نیز با خودرو اصلاح شده ۲سی وی اسپسیال به ثبت برسانند./عصرایران


ثبت نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *