مشاهده مطلبمشاوره فروش
مشاهده مطلبفروش اقساطی محصولات فونیکس
سیستم کمک رانندگی تیگو 8

آیا خودروی تیگو ۸ پرو به سیستم ایمنی و ضدسرقت مجهز شده است؟

سیستم ضد سرقت تیگو ۸ پرو موضوع مهمی است که قصد داریم امروز در خصوص آن صحبت کنیم. سیستم ضد سرقت تیگو ۸ پرو یکی از سیستم هایی است که در خودروهای مختلف وجود دارد. در گذشته، این سیستم به نحوی بود که به صورت فابریک بر روی ماشین ها نبود، اما رفته رفته و با پیشرفته تر شدن خودروهای موجود در بازار، این سیستم به شکل فابریک بر روی ماشین ها نصب شد.

سیستم ایموبلایزر (Immobilizer) یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌های ضد سرقت است که بیشتر خودرو‌های مدرن به آن مجهز‌ند. طراحی این سیستم به گونه‌ای است که تا قفل ECU باز نشود، خودرو استارت نمی‌خورد.

خودرو‌های مدرن به سیستم‌های پیشرفته‌ای مجهز شده‌اند  که البته برخی از این سیستم‌ها طراحی پیچیده‌ای دارند. سیستم ایموبلایزر یکی از سیستم‌هایی است که در خودرو‌های امروزی به کار می‌رود و برخی از خودروهای داخلی نیز از این آپشن برخوردار هستند. ایموبلایزر به شکلی طراحی شده تا کار به سرقت بردن اتومبیل را سخت و غیر ممکن کند.

ایموبلایزر چیست؟

خودروهای مدرن همچون تیگو ۸ پرو سوئیچ ایموبلایزر و یا سیستم ضد سرقت تیگو ۸ پرو دارند و عملکرد آن به این صورت است که یک قفل نرم‌افزاری روی کامپیوتر خودرو گذاشته می‌شود تا از روشن شدن موتور خودرو جلوگیری کند. به عبارتی تا این قفل باز نشود، استارت زدنhttps://asiakhodro.ir/car/tiggo-8/ خودرو بیهوده است و موتور روشن نمی‌شود. سوئیچ خودرو داری کدهایی است که این کدها با سیستم ایموبلایزر مطبق هستند.

هنگامی که سوئیچ خودرو را می‌چرخانید اگر کدها با یکدیگر هم‌خوانی نداشته باشند، خودرو روشن نمی‌شود. در واقع ایموبلایزر یک سیستم امنیتی برای خودرو به شمار می‌رود و تنها با سوئیچی که با کد آن هم‌خوانی دارد قفل را باز می‌کند و اجازه می‌دهد که موتور خودرو روشن شود.

ایموبلایزر چگونه کار می‌کند؟

سیستم ایموبلایزر از قسمت‌های مهمی مانند بورد موجود در سوئیچ خودرو، حافظه سوئیچ، بورد ایموبلایزر (در زیر فرمان نصب می‌شود) و قفل نرم‌افزاری موجود در کامپیوتر خودرو تشکیل شده است. در مرحله تولید خودرو، روی سوئیچ آن کد مخصوصی گذاشته می‌شود که با سیستم ضد سرقت هم‌خوانی دارد. هنگامی که سوئیچ را می‌چرخانید اطلاعات آن پردازش می‌شود و در صورت درست بودن کد، خودرو روشن می‌شود اما اگر کد دسترسی مطابقت نداشته باشد خودرو تنها استارت می‌خورد و روشن نمی‌شود.

در گذشته هنگام تحویل خودرو کد مربوطه همراه سوئیچ به مشتری تحویل داده می‌شد  و امروزه تنها با درخواست مشتری و احزار هویت آن، کد مربوط به سوئیچ تحویل داده می‌شود.

کد خوانی سوئیچ چگونه انجام می‌شود؟

در سیستم ضد سرقت تیگو ۸ پرو، به عنوان بخشی از ایمنی تیگو ۸ پرو پس از اینکه سوئیچ باز می‌شود، UCH یا سیستم کنترل تجهیزات با استفاده از میدان مغناطیسی تولید شده به وسیله ترانسپاندر با اعلام به چیپ در خواست کد ثبت شده را می‌کند. چیپ این کد را برای UCH ارسال می‌کند و در صورت صحیح بودن،‌ موتور اجازه روشن شدن را از کامپیوتر دریافت می‌کند. اطلاعات بین چیپ و سوئیچ با چیپ توسط ترانسپاندر جا‌به‌جا می‌شود.

ترانسپاندر چیست؟

پس از قرار گرفتن سوئیچ در جای خود، کد ثبت شده توسط یک آنتن مخصوص دریافت می‌شود که این گیرنده ترانسپاندر نام دارد.

اقدامات امنیتی ایموبلایزر

قطع جرقه شمع‌ها

قطع برق مثبت بعد از انداختن سوئیچ

جلوگیری از پاشش سوخت

قطع برق پمپ بنزین و انژکتورها

معنای چراغ‌های هشدار ایموبلایزر

روشن بودن دائمی چراغ

خراب بودن سیستم ایموبلایزر یا پریدن کد آن

خاموش بودن چراغ

ایموبلایزر غیر فعال است

چشمک سریع و چهار چشمک در ثانیه

ایموبلایزر فعال و سوئیچ باز است

یک چشمک در ثانیه

ایموبلایزر فعال و سوئیچ بسته است.

سیستم ضدسرقت تیگو 8 پرو

در صورت گم شدن سوئیچ خودرو چه باید کرد؟

اگر خودرو شما تولید داخل است و سیستم ضد سرقت تیگو ۸ پرو را ندارد و همچنین سوئیچ آن را گم کرده‌اید اصلا نگران نباشید چراکه کلید‌سازها بدون داشتن کد دسترسی، کد قبلی را غیرفعال کرده و کد جدیدی را برای سوئیچ خودرو تعریف می‌کنند. بحث سوئیچ در خودرو‌های خارجی کمی پیچیده می‌شود و تنها راه حل پیدا کردن کد سوئیچ یا ساختن کلید جدید با استفاده از کامپیوتر خودرو است. بیشتر خودروها سوئیچ یدک دارند که با استفاده از آن می‌توان کد را تغییر داد تا از سرقت خودرو جلوگیری شود.

قابل توجه است که ایموبلایزر، امنیت صد درصدی خودرو را تضمین نمی‌کند و با دستکاری سیستم برق خودرو می‌توان به آن نفوذ کرد. اگر سیستم برق خودرو برای پاک کردن کد از روی کامپیوتر زیاد دستکاری شود، برای راه‌اندازی خودرو باید به نمایندگی‌های آن مراجعه کنید.

جمع بندی

در هنگام ثبت نام خودروی تیگو لازم است تا به مسائل و موضوعات مختلفی توجه نشان دهید که هر کدام از ان ها می توانند یکی از مولفه های مهم برای شما در هنگام خرید یک خودرو باشند. سیستم ضد سرقت تیگو ۸ پرو یکی از همین آپشن ها و مولفه ها است که اهمیت بسیاری نیز دارد. در صورت تمایل برای خرید تیگو ۸ پرو و یا هر کدام از خودروهای دیگری که محصولات تیگو و آریزو هستند، می توانید به سایت آسیا خودرو مراجعه کنید و یا به صورت حضوری به نمایندگی های این شرکت مراجعه فرمایید و اطلاعات کامل و جامعی را در خصوص این خودروها به دست آورید.


ثبت نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *