مشاهده مطلبمشاوره فروش
مشاهده مطلبفروش اقساطی محصولات فونیکس

با رعایت این ۶ نکته جلوی خرابی موتور خودرو خود را بگیرید

خنک کاری مجموعه توربوشارژر بسیار دارای اهمیت بوده و خرابی هر یک از قطعات مرتبط با این موضوع می تواند آسیب جدی به توربوشارژر وارد کند.

نحوه استفاده از تجهیزات ،ادوات و قطعات بکار رفته در خودرو در زمان عمر آنها تاثیر گذار بوده و در صورت استفاده صحیح  می توان از خرابی آنها جلوگیری کرد. امروزه بخش زیادی از خودروهای تولیدی در کشور شامل محصولات ایران خودرو ، سایپا و حتی چینی ها از موتور های مجهز به توربوشارژر یا پرخوران استفاده می کنند و در صورتی که مالکان این خودروها  موارد توصیه شده در این مطلب را را رعایت کنند عمر موتور خودرو افزایش یافته و درگیر خرابی مجموعه توربوشارژر نخواهند شد.

یکی از این قطعات، مجموعه توربوشارژر خودرو می باشد که علاوه بر پیچیدگی در نوع ایراد، هزینه تعمیرات بالایی دارد و در برخی موارد نیز تعمیرات جواب گو نبوده و باید توربو شارژ به طور کامل تعویض شود.

با رعایت چند نکته و اصلاح در نحوه استفاده از موتور خودرو می توان از این هزینه ها جلوگیری کرده  عمر مفید توربوشارژر را افزایش دهیم

۱- در توربو شارژر های دارای یاتاقان، همانند موتور خودرو می بایست در زمان استارت سرد کمی در حالت در جا توقف نموده تا فرآیند روغن کاری یاتاقانها به درستی صورت گیرد در خودروهایی که دارای توربوشارژر می باشند این مدت زمان حداقل ۲ دقیقه می باشد.

۲- با توجه به دمای بسیار بالای توربوشارژر توجه داشته باشید که حتما از روغن موتور تایید شده استفاده کرده و در زمان کارکرد تعیین شده حتما روغن موتور را تعویض نمایید.

۳- خنک کاری مجموعه توربوشارژر بسیار دارای اهمیت بوده و خرابی هر یک از قطعات مرتبط با این موضوع می تواند آسیب جدی به توربوشارژر وارد کند.

۴- ریمپ کردن ECU ( تغییر برنامه های اصلی ECU که گاهی برخی از تعمیرکاران آن انجام می دهند) برای خودروهای استاندارد تنفس طبیعی توصیه نشده و برای خودروهای دارای توربوشارژ نیز به طور کلی ممنوع است به دلیل آنکه کلیه پارامترها می بایست به صورت استاندارد تنظیم شوند در غیر این صورت امکان اعمال فشار بیش از حد به مجموعه توربوشارژ به واسطه خلل در عملکرد شیرها وجود دارد.

۵-همان گونه که هنگام استارت سرد مدتی توقف می نمائیم تا فرآیند روانکاری یاتاقانهای توربو صورت گیرد در زمان خاموش کردن خودرو پس از طی کردن مسافتی، حتما باید حداقل ۲ دقیقه به صورت در جا توقف نموده تا مجموعه توربوشارژر خنک شود. خاموش کردن خودرو بلافاصله پس از توقف می تواند باعث گیرپاژ کردن شفت توربو گردد.

۶- در زمان گرم بودن موتور و خصوصا توربوشارژر تحت هیچ شرایطی اقدام به موتور شویی و یا باز نمودن توربوشارژر نکنید.

یقیناً عدم رعایت موضوع هزینه زیادی را به شما تحمیل خواهد کرد.

منبع: عصر ایران؛ علی رضا قو جلو- کارشناس خودرو


ثبت نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *